počet produktů
0
cena nákupu
0,00 CZK
měna: CZK
Kategorie
Užitečné informace
Kontaktní formulář
Captcha Reload Image

O mešních vínech

O mešních vínech

Řekne-li se  mešní víno, pak je to pro mnohé z nás spojené s tajemstvím, s něčím exkluzivním. Tato  stopa je dobrá    a zmíněné  tajemství může být  částečně odhaleno.

Samo označení mešní víno přípomíná, že se víno používá při křesťanské bohoslužbě - liturgii,  při mši sv. (někdy se setkáváme s pojmenováním liturgické nebo oltářní víno).  Toto víno musí splňovat určitá kritéria. 

 - První základní podmínku předepisují církevní dokumenty.  Kodex kanonického práva katolické církve říká, že "víno musí být přírodní z plodů révy vinné a nezkažené".  V jiné směrnici se píše, že víno má být  "přirozené a čisté, bez příměsí cizích prvků".  Jde tedy o čisté, přirozené víno z plodů révy bez přidaného cukru nebo jiných např. aromatických látek. Čili víno musí mít dostatečný obsah příroního cukru.

 - Druhé kriterium je právní a znamená zaštítění či potvrzení mešního vína církevním souhlasem.  Zákon č. 321/2004 Sb o vinohradnictví a vinařství uvádí v  §16 odstavci 5 následující:  " Na etiketě vína lze uvést, že splňuje požadavky pro účely církve a náboženských společností, například, že jde o mešní víno, košer víno apod., pokud byl vydán písemný souhlas příslušné církve nebo náboženské společnosti s uváděním takto označeného vína do oběhu; bez předchozího písemného souhlasu příslušné církve nebo náboženské společnosti je zakázáno uvést takto označené víno do oběhu." 

Výrobě mešních vín se dnes věnuje velmi úzká skupina vinařů, kteří za dodržovaní přísných podmínek mohou nabízet nejlepší vína. Vína, která zdaleka neslouží jen liturgickým účelům, ale která jsou vhodná k prožívání společných chvil s blízkými lidmi, přáteli. 

Jsou to čistě přirozená vína, jejichž kvalita je zaručena,

a jsou určena každému, komu jde o kvalitu zpracování a jedinečnost chuti.